Connect with us

Teknoloji Burada

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı

Genel

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, bir süredir pek çok ülkenin önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Öyle ki başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere pek çok yerde, Çin hükümetinin TikTok verilerine erişebildiği savunuluyor. Hatta bu yüzden uygulamanın yasaklanması kararı da sık sık karşımıza çıkıyor. Yaşanan son gelişmeler ise bu tartışmaların daha çok alevleneceğini gözler önüne seriyor.

ABD’nin California eyaletinde TikTok’a yönelik açılan bir dava kapsamında açıklamalar yapan eski ByteDance yöneticilerinden Yintao Yu, platform ile ilgili skandal açıklamalarda bulundu. TikTok’un ABD’deki operasyonları için oluşturduğu mühendislik biriminin bir numarası olarak çalışan Yintao Yu, Tikok’un göründüğünün çok ötesinde bir platform olduğunu ileri sürdü.

“Çin hükümeti, TikTok verilerine istediği gibi erişti”

TikTok

Yintao Yu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin hükümeti, özellikle de 2017-2018 yıllarında TikTok verilerine tam erişim hakkına sahipti. Hatta hükümet, ABD’de depolanan verilere bile “en üst düzeyde” erişim sağlayabiliyordu. Çin hükümetinin bunu kendi lehine kullandığını anlatan eski ByteDance yöneticisi, uygulamanın propaganda aracı olarak kullanıldığını belirtti.

Kaynak: https://www.webtekno.com/eski-bytedance-yoneticisinden-skandal-tiktok-itirafi-h134527.html

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Genel

To Top