Connect with us

Teknoloji Burada

Yapay zekadan faydalanmak için kurul oluşturduğu duyuruldu

Yapay Zekâ

Yapay zekadan faydalanmak için kurul oluşturduğu duyuruldu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yapay zeka konusunda, “üst düzey ve çok paydaşlı” bir danışma kurulu oluşturduğunu açıkladı. Guterres, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Yapay Zeka Danışma Kurulu üyelerini gazetecilere tanıttı.

BM’nin hızla ilerleyen yapay zeka teknolojisinden faydalanması gerektiğini söyleyen Guterres, “Geçen yıl, sohbet robotlarının ses klonlaması, görüntü oluşturma, video uygulamaları ve daha fazlası aracılığıyla yapay zekanın yeteneklerinde ve kullanımında olağanüstü bir ilerleme görüldü. Bu yapay zekanın inanılmaz olanaklarının ve olası tehlikelerin yalnızca bir örneği.” dedi.

KRİZLERİ TAHMİN EDEBİLİR

Guterres, yapay zekanın, “krizlerin tahmin edilmesi ve ele alınmasından kamu sağlığı hizmetleri ve eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına kadar” dünyanın içinde bulunduğu zorlu zamanlarda olağanüstü ilerlemeye yardımcı olacağını belirtti.

“Yapay zeka, hükümetlerin, sivil toplumun ve BM’nin çalışmalarını her alanda büyütebilir ve güçlendirebilir.” diyen Guterres, iklim krizinin etkileriyle mücadelede yapay zeka teknolojisine acil ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekti.

Guterres, yapay zekanın 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşma çabalarını güçlendireceğine inandığını kaydetti.

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/bilim-teknoloji/yapay-zekadan-faydalanmak-icin-kurul-olusturdugu-duyuruldu-2134660?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Yapay Zekâ

To Top